Тренер чи Консультант: хто і навіщо?

Коучинг та консалтинг часом плутають, але незважаючи на те, що поняття відрізняються за своїми задачами, вони користуються великою популярністю серед організацій.

Коучі/Тренери більше працюють з керівниками, менеджерами, в той час як консультанти працюють на лідерів. Чому саме так? Відповідь лежить в унікальності ролі кожного з них.

Давайте спочатку розглянемо роль консультанта і його функції: коли консультанта винаймає організація чи компанія, то він працює на керівника. У більшості випадків  консультанти винаймаються на умовах аутсорсингу, коли компанія хоче отримати знання (залучити експертизу), яких вона не може знайти з-поміж своїх працівників. Тим часом, консультанти мають і свої специфічні цілі і завдання, які необхідно виконати, прийшовши в компанію. Консультування, як процес є високо інформативним, в якому консультанти отримають інформацію для спостереження і моніторингу зовнішніх подій і складають рекомендації щодо їхнього вирішення.

Зазвичай, консультантів дуже часто залучають як до пошуку рішень, так і до вирішення окремих проблем з подальшим впровадженням рішень.

  І так, ми описали, чому вважається, що консультанти працюють на лідерів. Тепер давайте подивимося, чому коучі/тренери працюють з лідерами. Причина в тому, що коучинг - високоперсоналізованна послуга, яка спрямована на вдосконалення навичок лідера. Аби надати такого рівня послугу, коучу відкривається доступ до внутршньої інформації, якого консультант не має, а саме: цілі та плани лідера, цінності, які його мотивують, його очікування і рівень довіри, та лідерські компетенції. Коучі працюють з лідерами і разом вони мають спільно виконувати цілі, які були обумовлені. Коучі/Тренери також мають переконатися, що залишаються «двосторонньо підзвітними» з своїми замовниками, т.б. виконавець (коуч) і клієнт (лідер/менеджер) протягом усього періоду співпраці максимально відкриті.

Важливо розуміти і те, що коуч не дає відповіді на питання чи продукує готові рішення, як консультант, він працює виходячи з того, що відповідь лежить на поверхні і клієнт дійсно не знає її, і з тим, що клієнт забув, як отримати нове знання чи доступ до інформації.

Це основні причини, чому ми говоримо, що коучі працюють з лідерами, а консультанти для лідерів. Менше з тим, бувають випадки, коли межі між цими двома поняттями дуже стираються, особливо за умов, коли коучі можуть пропонувати рішення, що є типовою роллю консультанта. В кінці кінців задача консультантів -  надавати рішення для лідерів, у той час як коучинг допомагає лідеру навчитися формулювати самому правильні рішення для компанії.

 
Стандартная версия